Koje televizore su Hrvati u Australiji kupovali i koje sad trebaju kupovati?

SonyTV

Dugo godina sam radio kao inženjer u telekomunikacijama, ali sam uvijek volio i popravljati televizore. To mi je bio kao neki hobi biznis. I tako dok sam ponekad u poslu susretao naše ljude kod njih sam primijetio nešto zanimljivo. U to vrijeme postojala je jedna vrsta Philips televizora koja je bila najskuplja, stereo verzija i s većim ekranom za ta vremena. Tu vrstu televizora sam sreo jedino kod naših ljudi. Tako sam stekao utisak da naši ljudi vjeruju više nego itko drugi u marku televizora Philips. Bili su to možda I najbolji televizori u tim vremenima. Nisu se puno ni kvarili a možda je zanimljivo spomenuti da sam kod svakog tog pokvarenog Philips televizora našao istu grešku.

Današnje potrebe

Naravno ovo je bazirano na mome istraživanju I potrebama koje imam a pošto vjerujem da takove potrebe možda ima i veći dio Hrvata u emigraciji odlučio sam da podijelim moje mišljene odvije.

Danas su malo drugačija vremena. Philips je dosta ispao iz igre mada se tek sada počeo vraćati na tržište s dobrim televizorima, bar po opcijama koje ima, ali ta vrsta televizora i nije dostupačna na australskom tržištu.

Danas se televizori takoreći i ne popravljaju, obično se uz TV kupi I dodatna garancija 5 godina, pa dok to istekne na tržište dođu puno bolji televizori s boljim ekranima i opcijama. Prema tome pouzdanost televizora danas je malo manje bitna.

Ali danas postoji internetska televizija a naši ljudi vole gledati Hrvatske TV programa iz domovine. Za samo stotinjak dolara pretplate godišnje može se gledati na tisuće TV programa širom svijeta I preko 100 iz Hrvatske. Naravno za to vam je potreban I dosta stabilna internet konekcija.

Postoje Android TV aparati ili kako mi to kažemo “bokse” koji koštaju stotinjak dolara preko kojih se ti kanali mogu gledati na svakom televizoru. Postoje I MAG ili ROKU bokse koje ubiti rade isto. Naravno za moje experimente sve sam to koristio na mome televizoru pa i satelitsku televiziju koja samo prenosi dva Hrvatska kanala. Malo je to previše za spajanje i mijenjanje daljinskih upravljača za gledanje ovog ili onog.

Koje televizore Hrvati trebaju kupovati?

Thompson_concert

Neki dan sam kupio novi televizor ali sam potrošio par dana gledajući i analizirajući sve što je dostupno na tržištu. Također sam gledao dosta snimki na YouTube o televizorima koje sam imao u opcijama za kupiti. Da bi se Hrvatski kanali mogli gledati direktno preko TV najbolje je da televizor koristi Android system.

Odlučio sam se za Sony X9500G. To je Android TV s najmoćnijim procesorom X1 za analizu i kreiranje slike i koristi „back lighting“ za bolju crnu boju. Možda i nije najljepša slika po bojama ali je najpreciznija i s najviše detalja. Postoje još X8500G, naravno u različitim veličinama koji također koriste X1 procesor, malo su jeftiniji ali nemaju back lighting.

Također postoje i Sony OLED televizori koji koriste isti procesor, ali iako je slika malo bolja OLED nije moja odluka jer je cijena puno veća a i OLED ekrani imaju više problema. Možda je ovdje važno i spomenuti da OLED televizori imaju približno 50% veću potrošnju struje nego LCD, što bi na godinu iznosilo $200-$300 više. Ne izgleda puno ali za 10tak godina koliko otprilike se TV koristi to je već par tisuća dolara.

Ima i drugih televizora možda i jeftinijih koji koriste Android sistem. Dosta njih je lošije kvalitete. Slika je lošija a za gledati hrvatske kanale često znaju zastajati ili blokirati prilikom upravljanja televizorom. Sony sa X1 procesor nema tih problema.

Za gledati TV kanale preko interneta postoji puno aplikacije koje televizor može da koristi. Personalno koristim IPTV Extream Pro. Za Pro verziju se plati par dolara (samo jednom) ali i besplatna verzija je uredu za koristiti.

Kada sam sve setirao na televizoru gledao sam par filmova u 4k rezoluciji i s Dolby Vision. Slika je izuzetna. To i nije bilo neko iznenađenje jer sam to i očekivao ali me je iznenadilo koliko brže televizor pokreće aplikaciju za hrvatske TV programe od moje Android TV bokse koja je još jedna od boljih i moćnijih na tržištu. Također i od MAG254 bokse koja je napravljena samo za gledanje internetskih programa. Naravno to je zbog Sony X1 moćnog i brzog procesora koji televizor koristi.

Bolji zvuk i eARC

TV-HDMI-ARC

Kao I svi novi televizori i Sony ima problem s kvalitetom zvuka. Mada Je zvuk puno bolji nego u većine drugih televizora, ipak je bolje dodati i audio sistem ili “sound bar” zbog dubine zvuka. Moj audio sistem je također Sony 1800W pa je i zvuk izuzetan.

Mislim da je vrijedno i da objasnim kako pravilno spojiti audio sistem s televizorom. Većina današnjih proizvoda koristi HDMI konektor s eARC.

Dok televizor može imati par HDMI konektora samo jedan je eARC. Preko njega trebate spojiti audio sistem da bi radio sinkronizirano i prenosio audio signal do sistema.
Tako kad ugasite ili upalite televizor i audio sistem će se paliti ili gasiti a s daljinskim od televizora će te moći mijenjati jačinu zvuka audio sistema.

Naravno na YouTube ima dosta informacija o ovim televizorima pa evo i jedan video.

1 Like