Film o hrvatskom poslanstvu u Canberi

Nekad su u Australiji živjele Hrvatine i umjesto stavljanja slika pečenih prasaca po Facebook radili i puno važnije stvari.

Dali ih se netko sjeća, dali ih netko pamti
oni su čuvali plamen
što u našim srcima plamti.

Može li netko prepoznati ljude sa ove slike?

Film o hrvatskom poslanstvu u Canberri 1977-1979, redatelja Jakova Sedlara, prema tekstu Hrvoja Hitreca.

Da bi se razumjelo potpuno značenje tog projekta obavezno pogledajte ovaj film.

Marijo Dešpoja i grupa Hrvata u Australiji 29. studenog 1977. g. osnovali su Hrvatsko poslanstvo u Canberri u Australiji, kako bi upozorili svijet na tešku situaciju hrvatskog naroda u Jugoslaviji. To je bilo moguće, jer po australskim zakonima narod bez države je imao pravo osnovati neku vrstu svoje ambasade. To je izazvalo bijes ambasadora Jugoslavije kojeg su ismijavale kolege u Canberri. Taj je čin promidžbeno bio najjači akt hrvatske dijaspore od 1945. g. do uspostave neovisne Hrvatske. Nije sadržavao ništa nasilno. Hrvati iz cijelog svijeta bili su oduševljeni. To im je bila nada da će jednog dana doći do uspostave slobodne Hrvatske. To je bila jasna poruka Titovim komunistima, ali i svjetskoj javnosti da je hrvatski narod poseban, da želi, može i mora biti samostalan i da nikako ne pristaje biti u tamnici zvanoj Jugoslavija.

1 Like

image
Tek sam sad primjetio da se u filmu spominje i hrvatski general Braž Kraljević koji je tada čuvao Marija Dešpoju takoreći 24 sata dnevno.

Blaž Kraljević rođen je u Lisicama kod Ljubuškog, kao jedno od osmero djece Mare i Nikole Kraljevića. Iz Jugoslavije je pobjegao u lipnju 1966. u Njemačku, a iz Njemačke otišao je u Australiju u travnju 1967. Zajedno s Antunom Šutom otvorio je restoran u doseljeničkoj četvrti St. Albans. U to vrijeme pridružio se Hrvatskom revolucionarnom bratstvu. Zajedno sa Šutom, Zdenkom Marničićem i Ilijom Lovrićem trebao je otputovati u Frankfurt kako bi se priključio Skupini Fenix 72. Međutim, otputovali su samo Marničić i Lovrić, a Šuto se nekoliko tjedana prije akcije sam dragovoljno povukao. Kraljevića je dan prije planiranog polaska, 19. svibnja 1972. uhitila australska tajna policija ASIO zbog ilegalnog točenja alkohola.

Izvor Blaž Kraljević – Wikipedija

…Nemojte dozvoliti da Vas bilo tko razoruža ili Vas natjera da skinete oznake HOS-a. HOS je hrvatska vojska, i nikakve grupe, koje kradom bez oznaka švrljaju okolo ili bilo tko, pogotovo ne oni kojima Hrvatska nije do Drine, neće nam krojiti nikakve zakone. Tko digne ruku na HOS ili HOS-ovca, bit će strogo kažnjen. Kome ne odgovara hrvatski grb ili program HOS-a i HSP-a mi mu ne možemo pomoći, mi radimo ono što odgovara Hrvatima, a ne nekakvim grupama senilnog vođe.
— Blaž Kraljević u Priopćenju za javnost, 29. ožujka 1992.